درباره نشریه

انسان ابعاد وجودی گوناگونی دارد و دین نیز ساحت­های گوناگونی چون عقاید، اخلاق و احکام را فرا می­­ گیرد. البته عقاید، نقشی کلیدی و محوری در منظومه دین دارند؛ زیرا التزام به اخلاق و احکام دینی درگرو گرایش اعتقادی به آنها است. فلسفه اسلامی در کنار عرفان و کلام، درپی کشف هندسه اعتقادی دین است. دست­کم نقش فلسفه در استنباط ابعاد اعتقادی دین، به علم اصول در استنباط احکام عملیه می‌ماند که شرط لازم است، نه کافی.

ازاین­رو فیلسوفان مسلمان مانند دیگر اندیشمندان دینی نقش به ­سزایی در جنبش نرم‌افزاری، تولید علم و روند تمدن‌سازی خواهند داشت؛ به­ ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، که زمینه حضور اندیشمندان دینی در عرصه تحولات فکری و فرهنگی فراهم شده است. انتشار مجله نسیم خرد در راستای ارتقای پژوهش در حوزه فلسفه اسلامی، نوآوری­های مرتبط با آن و ترویج معارف اسلامی است.

این مجله در مهرماه ۱۳۹۰ آغاز به‌کار کرد. پس از طراحی و تصویب اساس­نامه، آیین‌نامه‌­­های اجرایی و علمی، در زمستان ۱۳۹۱ نخستین پیش­ شماره آن به چاپ رسید. در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ مجوز نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره ۷۶۶۹۰ دریافت شد. طبق قوانین ابلاغی از سوی وزارت ارشاد، پیش‌شماره­‌های منتشر شده در حکم مجله داخلی قلم­داد شده و نخستین شماره رسمی مجله در زمستان ۱۳۹۴ منتشر شد. این مجله از شماره 1 تا 13 با درجه علمی- ترویجی (رتبه ج) منتشر گردید. سپس از شماره 14 به درجه علمی - پژوهشی (رتبه ب) ارتقاء یافت. 

شایان یادآوری است که این مجله تا تاریخ ۱۴۰۱/۴/۳۰ دوازده شماره را بر سامانه دیگری منتشر کرده بود. اما به سبب برخی کاستی‌­ها و مشکلات فنی، از تاریخ ۱۴۰۱/۱/۵ شماره­‌های خود را بر سامانه جدید (nasim-e-kherad.ismc.ir) بارگزاری نمود.